Online Alışveriş Sistemine Nasıl Güvenebilirim ?

Online Alışveriş Sistemine Nasıl Güvenebilirim ?
6 Ağustos 2019 No Comments PAYLAŞIMLARIM FarukHakverdi

İnterneti güvenilmez kılmaya başlayan dolandırıcılık olaylarına bağlı olarak, online satış yapan firmaların gelişemediğini ve internet üzerinden yapılan satışlara güvenin sıfıra indiğini bu yıl yapılan araştırmalarda görmekteyiz.

2019 yılında online alışveriş sistemini inceleyen uzmanlar, dünya üzerinde %84’lük tüketici kesiminin alışveriş yapmadan önce internet üzerinde araştırma yaptıklarını ve araştırılan ürünlerin veya hizmetin %75 oranında internet üzerinden satın alındığını belirtiyor. Türkiye’de ise bu durum %67 seviyelerinde.

81 milyon nüfusa sahip olan ülkemizin 58 milyonuna yakın, aktif internet kullanıcısı bulunmaktadır. Bu aslında oldukça iyi bir rakam; fakat konu web üzerinden yapılan alışverişe gelince işler burada biraz değişiyor…

Google Reklamı

Online alışverişte bilgilerim ya çalınırsa ? Ya dolandırılırsam ?

Türkiye’de web kullanıcılarının büyük kesimi online yaptıkları alışverişlerde acaba beni dolandırırlar mı korkusuna kapılıyorlar. Bunun neden ise bir zamanlar yaşanan hacklenme olaylarına dayalı, Hackerların yapmış oldukları kredi kart kopyalamaları, üretici kaynaklı olarak müşterinin satın aldığı ürünün kendisine gelmemesi, olmadığı halde kurulu bir şirket süsü verilen sahte alışveriş sitelerinin yaşatmış olduğu mağduriyetler. Buna benzer sebeplerden dolayı Türkiye’de ki internet kullanıcıları online satış sitelerine pek güvenemiyor. Ayrıca 40 yaş üstü tüketicilerde güvensizlik artışı görülüyor. Ancak interneti bilinçli şekilde kullandığınızda aslında hiç bir sorun olmadığını sizlerde anlayabileceksiniz, yapacağınız alışverişin kaynağına dikkat etmeli farkındalık sahibi olmalısınız.

Nasıl önlem alabilirim, nelere dikkat etmeliyim ?

En başta yapmanız gereken, alışveriş yapacağınız web sitesinin adres çubuğundaki ssl durumuna bakmanızdır. Eğer ki link başlangıcında “https://” var ise yapacağınız alışverişin gizliliğe uygun olarak yapıldığı ve bir SSL sertifikası ile korunduğunuzu bilmenizdir.

Ayrıca kredi kartlarının kopyalanmasını önleyen araçlardan biriside 3D Secure sistemidir. Alışveriş yapan kişinin bilgilerini baştan sona koruma altına almaktadır. Sonuç olarak online satış yapan firmalarda, ürünü alan tüketicilerde üzerlerine düşen güvenlik önlemlerini almak zorundalardır.

En çok kazanan online firma hangi sektörlerde bulunuyor ?

Bu bariz şekilde bellidir ki, başı çeken yemek firmaları, gıda üzerine ağırlık veren hazır fast food benzeri satış gerçekleştiren firmalar en çok satışı kendi bünyelerinde bulundurmaktadırlar. Sonrasında giyim, turizm, barınma, elektronik gibi sırasıyla sektörler bu alandan para kazanmaktadır.

Yapmanız gereken tek şey dikkat etmek ve araştırmak, sadece sanal alemde değil sivil hayatınızda da bu tür güvensizlik yaratan yerler ile karşı karşıyasınız. Farkında olursanız, sizde kazanırsınız.

Tags
Yazar
FarukHakverdi Web Tasarım Geliştiricisi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir